Seme sudanske trave Srem
Seme sudanske trave se seje krajem aprila i početkom maja. U toku vegetacije daje 3-4 otkosa. U toku vegetacije otporna je na bolesti i štetočine. Iskorišćava se za zelenu krmu, silažu a može i za spravljenje sena.
- Prinos zelene mase je od 70-80 t/ha a sene od 12-15 t/ha.
- Prosečan sadržaj proteina je od 10-11%.
- Posle razoravanja sudanska trava ne ostavlja rizome u zemlji jer je korenov sistem žiličast.
Krmni sirak i sudanska trava su značajne ugljenohidratne krmne kulture, koje se visokim prinosom i kvalitetom biomase, i dugim vremenskim periodom korišćenja u toku godine ističu u ishrani preživara. Gajenjem ovih biljaka može se obezbediti kvalitetna stočna hrana za ishranu preživara, kontinuirano od polovine jula do početka oktobra, odnosno do pojave prvih mrazeva.
Obrada zemljišta za sudansku travu
Obrada zemljišta podrazumeva jesenje oranje na dubinu od 25-30 cm, i predsetvenu pripremu u proleće. Primenom tanjiranja, kultiviranja i drljanja površina će se dobro usitniti i poravnati, što je posebno važno jer je seme sirka i sudanske trave sitnije, te zahteva i bolju pripremu setvenog sloja.
Sudanska trava je veliki potrošači hranljivih materija, te ima i veće zahteve za đubrenjem. Imajući u vidu plodnost i obezbeđenost zemljišta hranivima, kao i planirani prinos, potrebne količine đubriva su oko 160 kg N, 80 kg P2O5 i 60 K2O po hektaru. Sav fosfor i kalijum, kao i 25% azota se zaorava u jesen, a preostala količina azota u proleće prilikom predsetvene pripreme zemljišta. Nakon prvog otkosa preporučuje se prihrana useva sa 45 kg/ha N.